_

Sluneční clona pro Fiat Multipla

Letošní slunečné počasí mě donutilo něco podniknout se zacloněním zadních dveří, aby dětičky měli příjemnější  cestování. Také jsem sledoval ohlasy lidiček se stejným problémem a proto se tu teď trochu rozepíšu. Není to návod,ale jen má zkušenost.

Naskytlo se několik možností v různých cenových hladinách. První možnost byla pořídit levné přicucávací sluneční clony o rozměru 30x30cm. Cena se pohybuje v řádu desítek korun a některé společnosti je darují jako reklamní materiály.  Bylo to poměrně směšné umístnit takového prcka na Multinku. Na jedno okno bylo potřeba několik kusů, aby splňovaly daný záměr a nebo je stále posouvat po skle podle natočení sluníčka. Nepraktické a neestetické. Nakonec by se to i prodražilo v pořízení takovém množství, které by zakrylo celé okno. Druhá možnost byla instalovat lepené sluneční folie. Jejich cena je opravdu různá. Dají se sehnat obyčejné v různých supermarketech a nebo jsou na tuto variantu specializované dílny. Pokud bych mohl radit, zvolil bych servis s atesty a ověřeným zbožím. Na technické kontrole by mohlo být překvapení, že umístněné folie nemají homologaci a musejí dolů. Nad touto variantou jsem také přemýšlel, ale na tmavém voze by černé folie vypadali opravdu zvláštně. Takový malý pohřební vůz. Folie mají většinu výhod, ale i nějaké nevýhody. Cena je poměrně vysoká, protože si nenecháte udělat pouze jedno okno, ale celý vůz. Cena se vyšplhá někam ke 4000,-Kč. Navíc si myslím, že se omezí výhled z vozu při večerních a nočních jízdách. Někteří lidé s oční vadou mají v tuto dobu velké problémy a folie jim tento handicap ještě umocňují. Tak jsem je zavrhl také. Poslední možnost, kterou jsem zvolil byly sluneční zatahovací roletky. Dají se pořídit v obchodech s autodíly a nebo na čerpacích stanicích. Cena se pohybuje v řádech stokorun. Záleží na rozměru a kvalitě. Začal jsem tedy velké pátrání po vhodných roletkách. Nejprve jsem si myslel, že se dají sehnat originální. Kluci ve Fiatu při tvorbě Multinky mysleli opravdu prakticky o čem jsem se přesvědčil jejím používáním a navíc jsem to už viděl u jiných značek vozidel. Bohužel jsem neuspěl. Prý se to nedělá. Tak jsem začal prohledávat veškerou nabídku na našem trhu. Zjistil jsem, že boční roletky není problém sehnat a je slušný výběr. Bohužel Multinka je atypické autíčko a dle informací se boční roletky vyrábějí do maximálního rozměru zakrývací plochy 55cm. To je pro Multinku málo. Potřebuje zakrýt v dolní části okna 73cm plochy skla. Takže jsem nepochodil. Začal jsem hledat universální roletku do zadního okna pro "normální" vozy.  Není to problém a tak jsem zašel do pár obchodů a  vybral si. Tajně jsem doufal, že to půjde upravit podle mých představ. Zakoupil jsem dve roletky 90cm od Sunup s označením Sun Shield-rectangle. Prý se to hodně prodává do Fabii. Nevím jak se jim to tam vejde a kolik zakryje prostoru, ale přišlo mi to trochu směšné, že stejný kousek co já chci dát do dveří dětem oni dávají do kufru:-) Prodejní cena bylo 230,-Kč. Jen si prosím dejte pozor, aby roletky byly obdelnikového a ne lichoběžníkového tvaru.

Rozměry okna jsou hodně rozmanité a je trochu problém roletku upravit, ale není se čeho bát. Trochu šikovné ruce to zvládnou. Potřebujeme zakrýt skleněnou plochu, která má každý rozměr jiný. Dolní rozměr je 73cm, horní 67.5cm, strana blíže k pantu dveří měří 57cm a poslední rozměr je 52cm. Roletku jsem nejprve s velkým zájmem vybalil a první co jsem se podíval byl způsob výroby roletky. Naštěstí nebyla nijak lisovaná ani lepená. Pouze zacvaknutí čílka na západku, které se dala přizvednout šroubovákem. Zakrátil jsem nosnou tyčku a obal na určitý rozměr. Roletka má celkový rozměr společně s čílky 79,5cm. Každý si musí rozměr určit sám podle svých potřeb. Pak jsem naměřil samotnou látku roletky. na jedné straně jsem v hodní části provedl zkrácení zhruba o čtyři centimetry a na druhé straně o 12cm. Spodní část látky jsem zakrátil jen na jedné straně.Roletka je tedy hotová a může se namontovat na dveře. Jediný způsob jak připevnit toto zařízení je přišroubovat. Nejsem příznivcem der v čalounění,ale byl to jediný způsob,kterým jsem to bezpečně vyřešil. Roletky jsem uchytil pomocí dvou šroubků. Roletka pasuje výstavně a dokonce nepřekáží při zavírání dveří. Přesně se vejde za vyboulené madlo dveří. Nepřekáží. Další oříšek bylo uchycení háčků pro vysunutý stav roletky.Originál je velký a plastový. Není moc možností na umístnění. Proto jsem si vyrobil své vlastní z kousku plechu. Tím, že rozměr okna je nestandardní roletka se vysune nesouměrně oproti horní části okna. To jsem trochu vyřešil umístněním háčků. Jeden háček je přimontovaný na spodní části rámu dveří a druhá na hodní části. Tím jsem trochu rozdíl vyrovnal. Přiznám se, že roletka není zcela napnutá na jedné straně, ale okno je zakryté skoro celé. To jsem chtěl:-)

Pokud by měl někdo lepší řešení budu rád a dejte prosím info.

 Autor: Administrátor   24.7.2006

 Fotogalerie: